KALİTE

KALİTE LABORATUVARIMIZ VE TEST İMKANLARI

BENO PLASTİK iç ve dış pazarda müşteri memnuniyetini karşılamak amacı ile tüm ürünler için kalite kontrol kriterlerini belirlemiştir. Gelen, orijinal ve geri dönüşüm hammaddelerin giriş kalite kontrolleri, yarı mamul ve ürünlerin ise Proses ve Çıkış kalite kontrolleri düzenli olarak yapılmakta, böylece üretimin her aşaması kontrol altında tutulmaktadır. Kalite Kontrol Laboratuvarımızda bulunan test cihazları ve ölçüm ekipmanları ile uluslararası standartlara uygun olarak çeşitli başlıklarda test ve ölçümler gerçekleştirilmektedir.

 • 1. YOĞUNLUK ÖLÇÜMÜ

  Temin edilen hammadde, yarı mamul ve mamullerin yoğunluk ölçümleri ASTM D 1505-03 Test standardına göre yapılmaktadır. İçerisinde boşluk içermeyen malzemenin ağırlığı önce hava sonra yoğunluğu belli olan alkol içinde ölçülerek malzemenin yoğunluğu tespit edilir.

 • 2. ERIME AKIŞ İNDEKSİ (MFI) ÖLÇÜMLERİ

  Erime Akış İndeksi Ölçüm Cihazı ile firmamıza gelen orijinal ve geri dönüşüm plastik hammaddelerin Erime Akış İndeksleri (MFI) ASTM D 1238-04 standartlarına uygun olarak belirli sıcaklık ve basınç koşulları altında g/10 dk. olarak ölçülmektedir. Bu testte, malzeme ısı ile eritilerek üzerine belirli bir yük uygulanır ve bu yük altında kılcal bir borudan 10 dakika içerisinde ne kadar malzemenin aktığı belirlenir. Akışkanlık, ürünün işlenmesinde ve kalıplanmasında önemli parametrelerden biridir.

 • 3. İZOD DARBE DAYANIMI ÖLÇÜMÜ

  İzod darbe deneyi, büyük ani bir darbe nedeniyle malzemenin absorbe ettiği enerjinin miktarını ölçer ve malzemenin gevrekliğini değerlendirmede kullanılır. Orijinal ve geri dönüşüm hammaddelerin mevcut standarda uygun çentikli ve çentiksiz test çubukları numune kalıplarımız ile üretilip bunlar üzerinden ölçüm ISO 180/A standardına göre kj/m² cinsinden yapılmaktadır. Ani darbelere karşı dayanımı yüksek olan malzeme seçimi için, malzemenin kırılmaya karşı olan direnci darbe testi ile ölçülmelidir.

 • 4. CHARPY DARBE DAYANIMI ÖLÇÜMÜ

  Charpy darbe deneyi, büyük ani bir darbe nedeniyle malzemenin absorbe ettiği enerjinin miktarını ölçer ve malzemenin gevrekliğini değerlendirmede kullanılır. Orijinal ve geri dönüşüm hammaddelerin mevcut standarda uygun çentikli ve çentiksiz test çubukları numune kalıplarımız ile üretilip bunlar üzerinden ölçüm ISO 179 standardına göre kj/m² cinsinden yapılmaktadır. Ani darbelere karşı dayanımı yüksek olan malzeme seçimi için, malzemenin kırılmaya karşı olan direnci darbe testi ile ölçülmelidir.

 • 5. STRES TESTİ

  Enjeksiyon üretimi sonucunda proses parametreleri ve hammadde nedeni ile ürünlerde kalan iç gerilme kaynaklı stresi tespit etmek amacı ile yapılır. Mamuller min -40ºC ve max. +200ºC’ye kadar ayarlanabilen kabinlerde belirli süreler ile stres testine tabi tutulur.

 • 6. DOLGU MADDESİ MIKTARI TAYİNİ

  Orijinal ve geri dönüşüm hammaddelerin dolgu maddesi miktarı Kül Fırını cihazı ve ekipmanları ile ALKT-509 standardına göre % cinsinden tespit edilmektedir. Malzemenin içerdiği dolgu oranı mekanik özellikler başta olmak üzere tüm özelliklerini etkilemektedir.

 • 7. SERTLİK ÖLÇÜMÜ

  Temin edilen hammaddelerin, üretilen yarı mamul ve mamullerin Shore D cinsinden sertlikleri ASTM D 2240 standardına göre ölçülmektedir. Ucun gerisinde bulunan yay lastiğin sertliğine göre gerilir ve yayın gerilmesine bağlı olarak lastiğin sertliği belirlenir. Sertlik plastiğin deformasyona karşı direncini gösterir.

 • 8. NEM TAYİNİ

  Aquatrac yöntemi ile granül haldeki orijinal ve geri dönüşüm hammaddelerin çekirdeğinin içerdiği nem miktarı % cinsinden tayin edilmektedir. Granül içinde bulunan nem miktarı ürün kalitesini etkilemektedir.

 • 9. BOYUTSAL ÖLÇÜMLER

  Düzenli olarak kalibrasyonları yapılan ölçüm cihazlarımız ile yarı mamul ve mamullerin boyutsal ölçümleri teknik resimleri ile karşılaştırılarak yapılmaktadır.

 • 10. MUKAVEMET TESTLERİ

  Ürünlerimizin mukavemet testleri Beno Plastik Kalite Talimatlarına göre yapılmaktadır. Düşürme testleri ile ürünlerimizin darbeye karşı dayanımı ve basınç uygulama aparatı ile el tutma yerleri test edilmektedir. Ayrıca paletlerimizin BS EN ISO 8611-1:2004/DIN 55423-5 standardına göre raftaki performansı ve BS EN ISO 8611-1:2004 standardına göre paletlerimizin düşürme testi sonucundaki darbe dayanımı test edilmektedir.

 • 11. ESD (ELEKTRO STATİK DEŞARJ)

  Elektronik sanayi için üretilen tüm ürünlerimizin ESD ölçümleri EN 50081-1 ve EN 50082-1 standartlarına göre MEGAOHMMETRE ile yapılmaktadır.(1 KOhm-1TOhm) ESD katkı maddesi ile üretilmiş kasalar, içindeki malzemeyi statik elektrikten ve elektrik deşarjdan korur, değerli elektronik ürünlerinizin imalat, nakliye ve depolama esnasında hasar görmesini engeller.

SERTİFİKALAR

KALİTE STANDARTLARI
 • ÜRETİM VE KALİTE

  Malzeme taşıma, saklama, istifleme ve depolamaya yönelik fonksiyonlu plastik kasa ve palet üretimi yapan BENOPLAST, üretimini Yalova’da kurulu yeni fabrikasında sürdürmektedir. Müşteriye özgün ve işlevsel çözümler üreterek geliştirilen ürünler, modern enjeksiyon makinelerinde üretilmektedir.

  BENOPLAST, üretiminde kullandığı PE ve PP hammaddeleri ile geri dönüştürülebilir ve çevreye saygılı üretim yapmaktadır. BENOPLAST’ın güçlü yanlarından biri olan hedefe yönelik modernizasyon ve rasyonelleştirme, ürünlerinde kaliteyi ve güvenliği yakalamasını sağlamıştır.

  Müşterilerine ve kaliteye yönelik gösterdiği özeni sürdürülebilir ve ölçülebilir bir platforma taşımak için ISO 9001:2000 belgesini alarak üretim kalitesini belgelemiştir. Gıda sektörü ile geliştirdiği birçok özgün ürünün üretiminde gıda kodeksine uygun hammadde kullanarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim izin belgesi ile gıda sicili belgesi almıştır. “Balık Kasası” tasarımı ile de ödüle layık bulunmuştur.

  Modern üretim hattı, yeni üretim teknolojilerine yatırımı ve iyi uygulama ile BENOPLAST sektöründe öncü firma olmayı sürdürmektedir.

 • ARGE ÇALIŞMALARI

  Özgün ve işlevsel tasarımları sayesinde BENOPLAST otomotiv, ilaç, gıda, market zincirleri gibi önemli sektörlerin vazgeçilmez çözüm ortağı olmuştur. Teknolojiye ve ürün geliştirmeye yönelik “sürekli adanmışlık”, BENOPLAST için, ambalaj tasarımının standartlarını oluşturan anahtar olmuştur.

  BENOPLAST’ın enjeksiyon kalıplama teknolojisindeki birikimleri, ürünlerinde yüksek performansa yönelik çözümler sunmasına olanak sağlamıştır.

  BENOPLAST müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için araştırma ve geliştirmeye sürekli olarak devam etmekte ve yeni teknolojileri yakından takip etmektedir. Bu sayede müşterilerinin markalarına katkıda bulunan BENOPLAST müşterilerinin tercih edilen tedarikçisi ve çözüm ortağı olmuştur.

  BENOPLAST depolama ve nakliye gibi vazgeçilmez süreçlerde en ekonomik çözümler sunarak “Katlanabilir Otomotiv Kasası” tasarımı ile ödül kazanmıştır.

 • SERTİFİKALAR

  Benoplast VDA onaylı üreticilerdendir

  Plastik taşıma ve depolama kasaları, plastik paletler, konteyner üretimi kapsamında ISO 9001:2000 Kalite sistem belgesine sahiptir.

  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından verilen “Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeleri üreten işyerlerine ait çalışma izni ve gıda sicili belgesi” bulunmaktadır.

  GALIA/ODETTE onaylı üreticiler arasındadır.

  Plastik taşıma ve depolama kasaları, plastik paletler, konteyner üretimi kapsamında ISO 9001:2008 Kalite sistem belgesine sahiptir.

  Plastik taşıma ve depolama kasaları, plastik paletler, konteyner üretimi kapsamında OHSAS 18001:2007 İşçi sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistem belgesine sahiptir.

  Plastik taşıma ve depolama kasaları, plastik paletler, konteyner üretimi kapsamında ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi standardının şartlarına uygunluğu ile ilgili belgeye sahiptir.

 • ÇEVRE POLİTİKAMIZ

  BENOPLAST, günlük tüm işlemlerinde çevreyi gözeterek çalışmaktadır. Modern üretim hatları ile üretim yapan BENOPLAST çevreye verdiği önemi belgelemek amacı ile ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine sahiptir.

  BENOPLAST üretiminde salınımı olmayan ve hijyenik olma özellikleri ile çevreye zarar vermeyen PP ve PE hammaddelerini kullanmaktadır. PP ve PE ile üretilen ürünler tekrar kullanılabiliyor, geri dönüştürülebiliyor veya çevreye zarar vermeden imha edilebiliyor.

 • EYS POLİTİKAMIZ

  İhtiyaca uygun kaliteli üretim ve hızlı teslimat ile müşteri memnuniyeti sağlamak.

  Pazarın güncel ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler sunmak. Toplam Kalite Yönetim Felsefesi, İSG ve Çevre mevzuatlarını yerine getirmek için sürekli iyileştirmek.

  Tedarikçilerimizi sistemin bir parçası olarak görerek gelişimlerine destekçi olmak.

  Başarıya ulaşmak ve sürekli gelişim için tüm çalışan eğitimini üstlenmek.

  Sistematik bir yaklaşımla riskleri değerlendirip kontrol altına almayı, yaralanmaların ve sağlık bozulmalarının önlenmesi için sürekli iyileştirmeyi sağlamak. Çevreyle dost üretim anlayışını benimsemek.